Szkolenia

Potrafimy nauczyć ewaluacji. Pracujemy w oparciu o problemy zgłoszone przez Zamawiającego. Uczymy przez doświadczenie. Koncentrujemy się na praktyce, odwołujemy się do doświadczeń zawodowych uczestników. Prowadzimy zarówno warsztaty, które dają uczestnikom kompendium wiedzy o ewaluacji, jak i warsztaty przygotowujące do prowadzenia badań od początku do końca.

Proponujemy 3 rodzaje warsztatów

Elementarz ewaluacji. Warsztat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą dowiedzieć się, czym jest ewalaucja, a czym nie jest. Czemu służy i kiedy warto ją robić, a kiedy nie. Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają: proces badawczy "od kuchni", jego podstawowe etapy i ich kolejność, podstawowe terminy ewaluacji, po to by, na przykład, odróżnić kryteria ewaluacji od wskaźników. Jak można zbierać, analizować i prezentować dane, a jak nie należy tego robić. Warsztat trwa 1 dzień.

Ewaluacja od A do Z. Na warsztat zapraszamy wszystkich, którzy nie tylko chcą wiedzieć, czym jest ewaluacja, ale też przygotować się do jej zrobienia. Dzięki niemu uczestnicy: nauczą się podstaw planownia i projektowania ewaluacji, poznają metody zbierania i analizowania danych, dowiedzą się, jak napisać raport ewaluacyjny. Warsztat trwa 3 dni.

Ewaluacja w praktyce. Warsztat z elementami konsultacji prowadzimy dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat ewaluacji oraz spróbować własnych sił w prowadzeniu badań tego rodzaju. Jego uczestnicy zdobędą umiejętności:

  • przygotowywania użytecznych projektów ewaluacji,
  • opracowywania narzędzi badawczych,
  • zbierania i analizowania danych;
  • pisania raportów;
  • unikania pułapek ewaluacji.
Warsztat obejmuje co najmniej 3 sesje.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o monitorowaniu. Warsztat przeznaczonty jest dla tych, którzy chcą dowiedzieć się: jakie są różnice między produktami a rezultatami projektów, jak konstruować wskaźniki, jak mierzyć poziom osiągnięcia celów. Warsztat trwa 1 dzień.

Proponujemy następujące moduły tematyczne, które omawiamy na wszystkich 3 poziomach warsztatów:

EDU. Warsztaty dla nauczycieli i kadr zarządzających oświatą. Uczymy na nich praktycznego stosowania ewaluacji w szkole, w wielu obszarach szkolnej rzeczywistości. Pokazujemy, jak ewaluacja może podnosić jakość pracy szkoły. Pomagamy w doskonaleniu metod pracy, dostosowaniu ich do potrzeb i możliwości uczniów oraz nauczycieli.

NGO. Warsztaty przygotowane z myślą o organizacjach pozarządowych. Uczymy, jak planować i prowadzić ewaluację organizacji i programów z uwzględnieniem specyfiki III sektora. Pomagamy, poprzez konsultacje, w prowadzeniu autoewaluacji.

EURO. Warsztaty przeznaczone są dla organizacji i instytucji realizujących programy ze środków Unii Europejskiej. Uczymy, jak przygotować i przeprowadzić ewaluację, która uwzględnia następujące kryteria:

  • Skuteczność (Effectiveness) - określenie czy, osiągnięto zakładane cele,
  • Efektywność (Efficiency) - porównanie zaangażowanych zasobów z tym, co osiągnięto w odniesieniu do produktów, rezultatów lub oddziaływania programu,
  • Trafność (Relevance) - zbadanie zgodności celów programu z potrzebami sektora, regionu,
  • Użyteczność (Utility) - porównanie potrzeb sektora z osiągnięciami programu,
  • Trwałość (Sustainability) - określenie trwałości efektów programu po zakończeniu jego finansowania.

Ośrodek Ewaluacji Sp. z o. o. ul. Nalewki 5/40 00-187 Warszawa,
info@ewaluacja.eu, tel/fax: +48 22 831 48 29